Co można kupić za Bitcoiny

Bitcoinem można kupić produkty na Allegro lub Aliexpress. Gdzie jeszcze?

Co można kupić za Bitcoiny

Płatność Bitcoin – co można kupić za kryptowaluty?

Chcesz używać bitcoina do płacenia za rachunki lub zakupy? W niektórych krajach transakcje kryptowalutami to codzienność. Oferują bezpieczeństwo i anonimowość. Również w Polsce coraz częściej można płacić bitcoinem lub altcoinami online i sklepach stacjonarnych. Wyjaśniamy, jak działają transakcje krypto i gdzie możesz je wykorzystać.

Płatność Bitcoin – co to jest i jak działa?

Bitcoin powstał w 2009 roku jako zdecentralizowana sieć blockchain. Do swojego działania wykorzystuje zaawansowaną kryptografię. Blockchain to inaczej łańcuch bloków, w którym zapisywane są wszystkie transakcje. Co bardzo ważne, poszczególne bloki łączą się ze sobą i są od siebie zależne. Nie można więc zmienić treści wcześniejszych zapisów. Takie rozwiązanie sprawia, że transakcje w bitcoinach są bezpieczne i odporne na manipulacje.

Jak działają przelewy w bitcoinach?

Przelew w bitcoinach jest realizowany pomiędzy parami adresów, które popularnie nazywa się portfelami cyfrowymi. Jeśli chodzi o wygląd, są to skomplikowane ciągli liter i cyfr, składające się z 26-35 znaków. Do każdego portfela przypisana jest określona ilość kryptowaluty.

Wbrew obiegowej opinii, portfel nie służy do przechowywania kryptowalut. One same nigdy nie opuszczają sieci blockchain. Jednak na portfelach przechowywane są specjalne klucze, czyli kody dostępu. Osoba, która dysponuje kluczem może korzystać z przypisanej do niego kryptowaluty. Dlatego to bardzo ważne, żeby nikomu nie podawać adresu swojego klucza prywatnego.

Kto autoryzuje przelewy w bitcoinach?

Sieć Bitcoin jest silnie zdecentralizowana i nie posiada organu, który kontroluje jej funkcjonowanie. Za płynność przelewów odpowiadają węzły zlokalizowane w układzie blockchain. Kiedy użytkownik wysyła krypto na adres jakiegoś portfela, każdy komputer podłączony do sieci może zweryfikować poprawność transakcji. Po zatwierdzeniu, coiny są dodawane do bloku i na zawsze zapisane w łańcuchu danych. Dzięki blockchain przelewy w bitcoinach są w 100% wiarygodne i autentyczne.

Za proces sprawdzania wiarygodności odpowiadają komputery o potężnej mocy obliczeniowej. Korzystają z nich tzw. górnicy kryptowalut. Udostępniając moc obliczeniową swojego sprzętu na potrzeby weryfikacji transakcji, górnicy otrzymują wynagrodzenie w postaci określonego ułamka bitcoina. Taka czynność nazywa się „kopaniem kryptowalut”, a prowizja pobierana przez górników to „fee transakcyjne”.

Klucz publiczny i prywatny

W sieci Bitcoin wykorzystywana jest kryptografia asymetryczna. Polega ona na stosowaniu przeciwstawnych par kluczy – prywatnego i publicznego. To metoda o prostych założeniach, powszechnie stosowana w cyberbezpieczeństwie. Jest to także jedną z podstaw działania każdej transakcji w bitcoinach. 

Przelewy w kryptowalutach są realizowane wyłącznie pomiędzy asymetrycznymi portfelami. Coiny są przesyłane z portfela prywatnego na publiczny.

Do otrzymywania płatności w kryptowalutach służy klucz publiczny - to ciąg znaków i liter (lub kod QR), który można bez obaw podawać innym. Jego jedyną funkcją jest przyjmowanie wpłat w bitcoinach.

Użytkownicy dysponują też kluczami prywatnymi, zapisanymi na własnych portfelach cyfrowych lub sprzętowych. Treści kluczy prywatnych nigdy nie należy ujawniać. Powinna być tajna, ponieważ każdy, kto dysponuje kluczem prywatnym, może korzystać z przypisanej do niego kryptowaluty.

Przykłady klucza publicznego i prywatnego

Sklepy internetowe – płatność Bitcoinem

Rozwój kryptowalut jest nieodłącznie związany z internetem, dlatego przyjmowanie płatności w bitcoinach stało się domeną branży e-commerce. Istnieje kilka podmiotów o zasięgu lokalnym i globalnym, które akceptują transakcje w krypto.

Platformy sprzedażowe e-commerce przyjmują krypto

Rozpoznawalne na całym świecie platformy e-commerce pozwalają przedsiębiorcom na przyjmowanie płatności w kryptowalutach. Do sklepów, w których możesz zapłacić bitcoinem, należą Shopify, WooCommerce, PrestaShop i Magento. Jeśli sprzedajesz na jednej z tych platform i jeszcze nie oferujesz klientom transakcji w krypto, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się, co zrobić, żeby przyjmować płatności w bitcoinach, ethereum i ripple w swoim sklepie.

Jeden ze sklepów na Shopify, przyjmujący płatności w BTC

Płatność krypto w koncie Microsoft

Microsoft otwiera się na kryptowaluty. Już teraz pozwala użytkownikom płacić za doładowania konta Microsoft. Za bitcoina można kupić usługi cyfrowe dla Xbox Live oraz proponowanych przez MS aplikacji i gier.

Doładowanie konta Microsoft i płatność w BTC

Wikipedia a przelewy bitcoin

Znana na całym świecie otwarta encyklopedia także akceptuje datki w krypto. Możesz wspierać finansowo Wikipedię, wykonując przelew w bitcoinach. Firma odbiera takie wpłaty za pomocą popularnego procesora płatności BitPay.

Możliwość składania darowizn na Wikipedię w bitcoinach

Allegro – płatność bitcoin

Aktualnie popularna w Polsce platforma Allegro nie przyjmuje płatności w bitcoinach. Istnieje jednak sposób, żeby zrobić zakupy na Allegro z wykorzystaniem kryptowalut. 

Niektóre giełdy krypto pozwalają nabyć przedpłacone karty podarunkowe dla Allegro i zapłacić za nie kryptowalutą. W ten prosty sposób możesz sprawić sobie przyjemność za bitcoiny.

Aktualnie nie ma oficjalnych informacji o wprowadzeniu transakcji krypto do sposobów płatności akceptowanych przez Allegro. Mamy jednak nadzieję, że to się szybko zmieni

AliExpress – płatność bitcoin

Chiński gigant e-handlu, platforma AliExpress, nadal nie akceptuje transakcji w kryptowalutach. Rozwiązaniem - podobnie jak w przypadku Allegro - jest skorzystanie z kart podarunkowych, które można kupić za bitcoiny.

Bitcoinem zapłacisz na Bitrefill

Bitrefill to platforma, która umożliwia zakup doładowania do telefonu za pomocą bitcoina. Obsługuje niemal wszystkie polskie sieci komórkowe, w tym:

  • T-Mobile, Heyah i Virgin Mobile
  • Plus i Lycamobile 
  • Play
  • Orange
Bitrefill.com - strona, na której kupisz doładowanie polskiego numeru za kryptowalutę

Co jeszcze możesz kupić za bitcoin?

Lista towarów i usług, które można kupić za bitcoin i inne kryptowaluty, rośnie z dnia na dzień. Każdego tygodnia kolejni sprzedawcy przekonują się do tych nowoczesnych walut cyfrowych.

W internecie coraz częściej znajdziesz sprzedawców, który akceptują przelewy w bitcoin, ethereum lub ripple. W ich ofertach znajdują się ubezpieczenia, produkty luksusowe i wejściówki na imprezy lub koncerty.

Jeśli chcesz płacić z zakupy kryptowalutą, rozpocznij od stworzenia własnego portfela cyfrowego. W jednym z naszych poradników wyjaśniamy, jak to zrobić. Dzięki temu szybko dołączysz do świata nowoczesnych form płatności.