Co oznacza e-mail "twoja płatność bitcoin jest gotowa"?

Przeklęta wiadomość e-mail o tytule „twoja płatność bitcoin jest gotowa” obiegła świat.

Co oznacza e-mail "twoja płatność bitcoin jest gotowa"?

Co oznacza e-mail "twoja płatność Bitcoin jest gotowa"?

Jeżeli otrzymałeś e-mail z treścią „twoja płatność Bitcoin jest gotowa”, uważaj - ktoś próbuje Cię oszukać! Takie próby wyłudzenia informacji lub pieniędzy nazywa się phishingiem. Niestety, fałszowanie wiadomości e-mail w celu nakłonienia ofiary do wykonania przelewu lub podania danych, nie jest niczym nowym. 

"Phishing to przebiegła metoda, której używa haker, aby nakłonić Cię do wykonania określonego działania. Przez wysłanie fałszywych e-maili o rzekomo gotowej płatności, zachęca do kliknięcia w link. Jeśli to zrobisz i podasz swój login i hasło do sieci Blockchain, oszust je przejmie"

Jaka jest treść podejrzanego e-maila o płatności bitcoin?

Mail o treści „twoja płatność Bitcoin jest gotowa” w polu nadawcy zawiera zwykle nazwę „Operator płatności Blockchain”. Z wiadomości dowiadujesz się, że otrzymałeś przelew na swój portfel cyfrowy w wysokości 0.05 BTC za pomocą usługi płatności Bitcoin.

Najbardziej niebezpieczną częścią e-maila jest zawarty w nim link. Wiadomość informuje, że jeśli chcesz otrzymać środki w BTC, masz kliknąć w niego kliknąć. Pod żadnym pozorem tego nie rób!

Ofiary, które dadzą się nabrać na to oszustwo, po kliknięciu w link są przekierowane do strony phishingowej. Wygląda ona niemal identycznie jak oryginalna witryna blockchain.info. Haker chce wyłudzić od Ciebie następujące dane:

  • Login
  • Hasło do portfela cyfrowego
  • Drugie hasło zabezpieczające
  • Dwuskładnikowy kod uwierzytelniający (jeśli korzystasz z tej metody)

Dlaczego fałszywe e-maile są tak niebezpieczne?

Fałszywe e-maile z linkami to niebezpieczny phishing. Rzecznik platformy Blockchain powiedział:

„Wszystkie te dane można wykorzystać wraz z innymi informacjami (takimi jak numery telefonów) w celu uzyskania dostępu do konta w portfelu blockchain). Po uzyskaniu dostępu, oszuści mogą opróżnić Twój portfel z Bitcoinów i wysłać je bezpośrednio na własny adres”

Klikanie w linki zamieszczane w podejrzanych wiadomościach e-mail stwarzają ryzyko zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem. Hakerzy nie cofną się przed niczym, żeby wyłudzić prywatne dane od osób, które chcą korzystać z sieci blockchain.

Otrzymałem e-mail „Twoja płatność Bitcoin jest gotowa” - co robić?

Jeśli otrzymałeś podejrzanego e-maila, od razu go skasuj ze swojej skrzynki odbiorczej. Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki prowadzące do rzekomych stron z logowaniem. Spamowanie komunikatami o otrzymanych przelewach oraz phishing nie są niczym nowym. Możesz jednak skutecznie się przed nimi chronić, uważając na to, jak się zachowujesz w sieci.

Podałem dane do logowania na stronie phishingowej - co dalej?

Jeżeli podałeś prywatne dane do logowania na fałszywej stronie, Twoja kryptowaluta jest w niebezpieczeństwie. Jak najszybciej zaloguj się w bezpieczny sposób na swoje konto i przeprowadź procedurę zmiany hasła.

Próby phishingu wobec korzystających z kryptowalut

Oprócz e-maila „twoja płatność Bitcoin jest gotowa”, hakerzy posługują się różnymi metodami uśpienia czujności internautów. Do głośnych w obecnych latach oszustw należą wiadomości:

  • Otrzymałeś darowiznę w BTC - pakiet pomocy finansowej w związku z pandemią SARS-CoV-2
  • Właśnie otrzymałeś przychodzący przelew Bitcoin w ilości 0.083619 BTC od Rolf

Nie daj się oszukać! Pomóż nowym użytkownikom świata kryptowalut zrozumieć, że muszą chronić swoje dane, w szczególności adresy kluczy do portfeli prywatnych.