Jakie firmy akceptują płatności w kryptowalutach?

Polskie linie lotnicze LOT? Microsoft? Expedia? To tylko kilka przykładów firm akceptujących krypto.

Jakie firmy akceptują płatności w kryptowalutach?

Jakie firmy akceptują płatności w kryptowalutach?

Kryptowaluty raz po raz trafiają na pierwsze strony gazet. Nie zaskakują już kolejne newsy o tym, że Elon Musk, założyciel Tesli, inwestuje miliardy w walutę cyfrową. Nie ulega wątpliwości, że kupowanie i sprzedawanie kryptowalut staje się popularne. Coraz więcej firm z różnych branż – od technologii po linie lotnicze – przyjmuje krypto płatności. Prezentujemy niektóre z największych i najbardziej znanych firm używających i akceptujących krypto.

Mastercard

W lutym 2021 na oficjalnej stronie Mastercard pojawił się artykuł, który wyjaśnia podejście giganta do walut cyfrowych. Mastercard chce dać swoim partnerom handlowym narzędzia, dzięki którym przyjmowanie płatności w krypto będzie szybkie i bezpieczne. W ramach programów lojalnościowych, operator chce dodatkowo nagradzać aktywnych użytkowników coinów, przydzielając im konkretne sumy w krypto.

We wspomnianym felietonie firma nakreśliła swoje stanowisko tak:

Nasza filozofia dotycząca kryptowalut jest prosta: chodzi o wybór. Celem Mastercard polecanie płatności w kryptowalutach. Jesteśmy tu, aby umożliwić klientom, sprzedawcom i firmom przenoszenie wartości cyfrowej – tradycyjnej lub kryptograficznej – tak, jak chcą. To zawsze jest Twój wybór, Twoje pieniądze

Gigant kart kredytowych połączy się z Bakkt Holdings Inc., platformą aktywów cyfrowych założoną w 2018 roku przez Intercontinental Exchange, właściciela NYSE. Dzięki temu obie firmy zaoferują swoim klientom jeszcze lepszą sieć usług kryptograficznych.

Pavilion Hotels & Resorts

Grupa Pavilion Hotels & Resorts z siedzibą w Hongkongu stała się pierwszą międzynarodową siecią hoteli, która wprowadziła płatności w wirtualnej walucie. To przemyślany krok, wkomponowany w strategię firmy.

Grupa – będąca właścicielem nieruchomości w Amsterdamie, Madrycie, Lizbonie i Rzymie, a także na Bali i Phuket – akceptuje rezerwacje przy użyciu 40 różnych tokenów, w tym bitcoina i Ethereum, dzięki partnerstwu z platformą płatniczą Coindirect.

Luksusowe hotele, w których zapłacisz bitcoinem

AXA Insurance

Od początku kwietnia 2021 roku, szwajcarska AXA Insurance otworzyła swoim klientom drogę do opłacania rachunków w bitcoinach. Gigant przygotowywał się na przyjęcie kryptowalut z powodu przeprowadzonych w 2019 roku badań rynkowych. Niemal 30% respondentów w wieku od 18 do 55 lat albo już zainwestowała w coiny, albo była tym zainteresowana.

Szwajcarska AXA akceptuje kryptowalutę

Szwajcarscy klienci na rachunkach za polisy ubezpieczeniowe otrzymują wydrukowany kod, aby mogli opłacić składkę za pomocą kryptowaluty. Transakcja jest procesowana za pośrednictwem giełdy kryptograficznej Bitcoin Suisse, która następnie zamienia środki na franki szwajcarskie. Na razie opłaty za ubezpieczenia w krypto nie obejmują polis na życie.

Microsoft

Jako jedna z największych firm programistycznych na świecie, Microsoft akceptuje płatności w bitcoinach, co znacznie wzmacnia zaufanie społeczne do korzystania z kryptowalut. Waluta cyfrowa może być wymieniona na kredyt przy doładowaniu konta użytkownika i płaceniu za różne usługi, w tym Xbox Live i Skype.

Zainteresowanie firmy technologią kryptograficzną na tym się nie kończy. Wykorzystując blockchain, pod koniec marca 2021 roku Microsoft uruchomił program ION - dwuwarstwową platformę uwierzytelniania w sieci Bitcoin. Technologia ta tworzy identyfikatory cyfrowe do weryfikacji tożsamości online.

Microsoft inwestuje w rozwój technologii blockchain

Starbucks

Po długim okresie wyczekiwania, klienci Starbucks mogą teraz korzystać z nowej aplikacji Bakkt, aby płacić za napoje i towary w sieci kawiarni za pomocą kryptowaluty. Dedykowana aplikacja konwertuje coiny na walutę fiat w chwili dokonywania transakcji. Według twórców programu, 500.000 osób zostało zaproszonych do testowania tego wygodnego rozwiązania. 

Z aplikacją Bakkt zapłacisz za kawę w Starbucks coinami

Tesla

Dyrektor generalny producenta samochodów elektrycznych Tesla, Elon Musk, ma coś w rodzaju love-hate relationship z bitcoinem. Początkowo firma ogłosiła, że będzie akceptować płatności krypto za zakup pojazdów w USA. Kolejnym krokiem było zainwestowanie w coiny 1,2 mld €. Niestety, całkiem niedawno świat obiegła informacja, że Tesla wstrzyma transakcje bitcoin do czasu, gdy conajmniej 50% wydobycia tokenów będzie zasilane przy użyciu energii odnawialnej.

Amazon

Na początku roku 2021 ogłoszono, że Amazon dołączył do grona innych gigantów technologicznych, w tym Facebooka, kładąc podwaliny pod własną ekskluzywną kryptowalutę. Chociaż sam Amazon cały czas nie akceptuje płatności w coinach bezpośrednio, rozwiązanie stanowią karty przedpłacone. Możesz kupić gift-card dla Amazon za pośrednictwem firmy BitRefill.

Karty podarunkowe do Amazon do kupienia za bitcoiny

VISA

Gigant kart kredytowych VISA, ze współpracy z platformą Crypto.com przygotowała rozwiązania do akceptowania kryptowalut w celu rozliczania transakcji. Na początku klienci sieci mogą korzystać z płatności w USDC. Jest to stablecoin powiązany z wartością USD.

PayPal

Użytkownicy PayPala w USA mogą kupować, sprzedawać lub posiadać kilka wybranych kryptowalut, w tym bitcoina, Ethereum, Bitcoin Cash i Litecoin. Jedyną wadą rozwiązania jest ograniczenie, które uniemożliwia przelanie pieniędzy z PayPal na portfel zewnętrzny.

W sierpniu 2021 firma ogłosiła, że do grona użytkowników krypto w obrębie jej sieci dołączyli klienci z Wielkiej Brytanii. Mogą teraz handlować BTC, ETH, LTC i Bitcoin Cash na stronie internetowej i aplikacji mobilnej PayPal. Jak dotąd nie wiadomo, czy usługa obejmie także inne kraje.

PayPal otwiera się na kryptowaluty

airBaltic

Łotewska linia lotnicza airBaltic w roku 2014 podjęła przełomową decyzję. Stała się pierwszą firmą lotniczą na świecie, która przyjęła kryptowalutę jako metodę płatności za przeloty. Według firmy, odkąd uruchomiła tę opcję, przetworzyła ponad 1000 transakcji w bitcoinach. W jej ślady poszedł również krajowy przewoźnik, Polskie Linie Lotnicze LOT.

Dom aukcyjny Sotheby’s 

Renomowany dom aukcyjny Sotheby's jako zaczął akceptować kryptowalutę i NFT jako sposoby płatności w czerwcu 2021 roku.

Sławny dom akcyjny przyjmuje płatności w bitcoinach

Wyjątkowym wydarzeniem była aukcja, na której sprzedano rzadki, 101-karatowy diament za 12,3 mln USD (10,4 mln EUR). Cała transakcja została sfinalizowana za pomocą bitcoina. W ten sposób kamień szlachetny stał się najcenniejszym przedmiotem, jaki kiedykolwiek kupiono za pomocą kryptowaluty na aukcji.

Coca Cola

Amatil, australijska firma, która jest dystrybutorem napojów Coca-Cola w regionie Azji i Pacyfiku, przyjmuje kryptowalutę. Metoda płatności jest akceptowana za pośrednictwem operatora CentraPay. Od 2020 roku w Australii i Nowej Zelandii zainstalowano już kilkaset automatów, które sprzedają napoje za bitcoiny.

W tym automacie za puszkę Coca-Coli zapłacisz bitcoinem

Polskie Linie Lotnicze LOT

W ślad za airBaltic, PLL LOT ogłosiły w roku 2015, że zaakceptują bitcoina jako metodę płatności za loty. Jiri Marek, dyrektor sprzedaży i dystrybucji w PLL LOT powiedział:

Wielu z nas robi zakupy przez internet, w tym kupuje bilety lotnicze. Jest tylko kwestią czasu, by płatności internetową walutą stały się tak samo popularne jak dziś korzystanie z kart kredytowych

LOT nie rozlicza płatności w BTC samodzielnie. Po rezerwacji biletu, klient wybiera płatność w złotych, dolarach lub euro, a dopiero na końcowym etapie transakcji może przeliczyć ją na krypto. Wiadomość o decyzji przewoźnika odbiła się szerokim echem w polskich mediach

Expedia

Jedno z renomowanych biur podróży, marka Expedia, umożliwia płatność w bitcoinach przez platformę rezerwacyjną Travala. Możesz w niej zarezerwować jeden z ponad 2 milionów hoteli i zapłacić wybraną spośród 30 kryptowalut.

Zarezerwuj hotel za kryptowalutę

Lush

Marka Lush była jedną z pierwszych globalnych firm, które dostosowały się do korzystania z kryptowalut. Zaczęły je przyjmować już w 2017 roku jako metodę płatności za kosmetyki. Obecnie transakcje bitcoinem i altcoinami procesowane są przez moduł BitPay.