Czy można płacić Bitcoinem w Polsce?

Tak, w Polsce można płacić za pomocą Bitcoin, ponieważ kryptowaluty działają w dostępnej na całym świecie sieci peer-t

Czy można płacić Bitcoinem w Polsce?

Czy można płacić Bitcoinem w Polsce?

Tak, w Polsce możesz płacić bitcoinem. Kryptowaluty działają niezależnie od rządowych instytucji finansowych, ponieważ opierają się na globalnej sieci peer-to-peer (P2P). Organy państwowe nie mogą zablokować takiego przelewu. Nie mają też żadnych narzędzi do jego kontroli. W Polsce płatności bitcoinem lub altcoinami są legalne i bardzo proste.

Dlaczego warto płacić kryptowalutami?

Płatności kryptowalutami są bardzo bezpieczne i wygodne. Jeśli dysponujesz portfelem cyfrowym w smartfonie, wystarczy wykonać proste, dwuetapowe skanowanie. Nie trzeba się rejestrować przeciągać karty, wpisywać kodu PIN ani podpisywać czegokolwiek. Metody płatności w krypto zaliczane są do rewolucji płatniczej. Zapewniają satysfakcję obu stronom transakcji - kupującemu oraz sprzedawcy.

Jakimi kryptowalutami można płacić w Polsce?

Jedną z najpopularniejszych walut cyfrowych jest bitcoin. Okazuje się jednak, że w Polsce możesz dokonywać transakcji także za pomocą altcoinów, czyli walut alternatywnych. Co więcej, niektóre altcoiny są znacznie tańsze w obsłudze niż reklamowany bitcoin. Mniejsze opłaty poniesiesz, gdy będziesz chciał zapłacić za zakupy w Ripple, Litecoin lub Dogecoin.

Średnia opłata miner’s fee dla popularnych kryptowalut (żródło: bitinfocharts.com; 13.04.2022):

  • Ethereum ETH = $6.41
  • Bitcoin BTC = $0.468
  • Dogecoin DOGE = $0.256
  • Ripple XRP = $0.0011
  • Litecoin LTC = $0.00079

Bitcoiny - płatność bezgotówkowa

Bezgotówkowa płatność krypto otwiera wiele możliwości. W ten sposób zrealizujesz zakupy online bez konieczności udawania się do oddziału banku. Żeby zrozumieć jak to działa, posłużymy się przykładem tradycyjnej bankowości. Jeśli posiadasz konto ROR, na pewno zainstalowałeś na smartfonie dedykowaną aplikację. Dzięki niej masz stały dostęp do swoich pieniędzy i możesz nimi dowolnie dysponować. Podobnie jest w przypadku kryptowalut. Wystarczy, że zainstalujesz i skonfigurujesz portfel cyfrowy, który umożliwia zakup i sprzedaż krypto oraz obsługuje płatności.

Portfele cyfrowe wyglądają podobnie do tradycyjnych aplikacji bankowych

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak dokonać pierwszej transakcji w walucie cyfrowej, przeczytaj nasz poradnik „Pierwsza płatność bitcoin”.

Czy płatność Bitcoinem jest bezpieczna?

Płatności w bitcoinach lub altcoinach są uznawane za bezpieczniejsze niż klasyczne przelewy z rachunków bankowych. Oprócz tego, są bardzo szybkie w realizacji.

Wykonanie przelewu w kryptowalucie nie wymaga od użytkownika podawania danych osobowych - imienia, nazwiska ani adresu. Odbiorca waluty widzi jedynie adres portfela, z którego otrzymał krypto, prezentowany w formie ciągu znaków

Chociaż prześledzenie transakcji w systemie blockchain teoretycznie jest możliwe, w praktyce okazuje się nie do wykonania. Dlatego płatności w krypto są bezpieczne dla Twoich danych.

Włamy, kradzież Bitcoin - czy to nam grozi?

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje dotyczące kradzieży bitcoinów z portfeli użytkowników. Jednak w porównaniu do liczby ataków hakerskich na tradycyjne rachunki bankowe, przestępstwa w świecie krypto to znikomy procent. Dlatego transakcje w bitcoinach lub altcoinach uważane są za bezpieczne. Możesz śmiało korzystać z tej możliwości. Regularnie czytaj poradniki publikowane na naszym blogu, żeby wiedzieć, jak to robić.

Jedyny sposób na zawłaszczenie cudzych środków to pozyskanie unikalnego klucza prywatnego, który ma postać zaszyfrowaną. Jeśli nikomu nie udostępnisz tego ciągu znaków, możesz spać spokojnie. Twoje kryptowaluty są w 100% bezpiecznie

Korzystając z portfela cyfrowego zyskujesz dwa adresy - klucz publiczny, do otrzymywania przelewów oraz klucz prywatny. Tego drugiego nigdy nikomu nie ujawniaj - to zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich do Twoich kryptowalut.

Płatność Bitcoinem a szybkość realizacji transakcji

Jedną z cech charakterystycznych, którą chwali się Bitcoin, jest szybkość realizowania transakcji. Potwierdzenie następuje zwykle w ciągu kilku sekund, a transakcja dochodzi do skutku (czyli pojawia się w sieci blockchain) w około 10 minut. Niektóre giełdy wymagają 6 tzw. potwierdzeń bitcoin w celu zwiększenia bezpieczeństwa. To wydłuża czas oczekiwania mniej więcej o godzinę, ale warto poczekać. Im więcej potwierdzeń, tym większe bezpieczeństwo.

Płatność w krypto przez procesor płatności

Pierwszym ze sposobów na płatność krypto za zakupy jest oczywiście realizowanie transakcji z pomocą pośrednika. Sprzedawcy mogą korzystać z różnych procesorów płatności. O zaletach i wadach poszczególnych modułów przeczytasz w naszym artykule "Jak zacząć akceptować płatności bitcoin we własnym biznesie". W praktyce oznacza to, że pośrednik przyjmuje on pewne ryzyko wahania kursu, a następnie przelicza kryptowalutę na walutę FIAT, używaną w sklepie e-commerce. Do sprzedawcy trafiają środki w wybranej przez niego formie - PLN, GBP, EUR lub USD. 

Płatność za pośrednictwem portfela kryptowalut

Drugim rozwiązaniem, jeśli chodzi o płatność w kryptowalutach, jest transakcja za pośrednictwem portfela kryptowalut. Wystarczy posiadać dostęp do portfela zainstalowanego na smartfonie. Sprzedawca generuje kod QR z adresem swojego portfela, a Ty skanujesz go w odpowiedniej aplikacji. Pozostaje wpisać przelewaną kwotę (w krypto lub walucie FIAT) i zatwierdzić za pomocą hasła lub kodu PIN. W ten sposób ekspresowo zrealizujesz płatność.

Płatność krypto w Polsce jest prosta

Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć więcej o tym, gdzie można płacić kryptowalutą w Polsce, śledź nasze posty. Na blogu wyjaśniamy, które sklepy online akceptują transakcje w bitcoinach oraz gdzie kupić swoją pierwszą walutę cyfrową. Mamy nadzieję, że nowoczesne płatności bardzo Ci się spodobają i zaczniesz z nich korzystać na co dzień.