Płatność BTC a podatek: Czy płatności Bitcoin są lub zostaną opodatkowane w 2022?

Gdy w grę wchodzi Bitcoin, inwestycje i pieniądze, lepiej być na czasie jeśli chodzi o prawo i podatek.

Płatność BTC a podatek: Czy płatności Bitcoin są lub zostaną opodatkowane w 2022?

Płatność Bitcoin a podatek: Zacznijmy od tego, czym jest bitcoin


Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, która jest już z nami od 2009 roku. Bitcoin jest otwarto źródłową, zdecentralizowaną platformą płatniczą zbudowaną w oparciu o technologię łańcucha bloków. Korzysta z własnej kryptowaluty o tej samej nazwie, oznaczonej symbolem BTC. Inwestycja w BTC polega na zakupie kryptowaluty między innymi w sieci peer-to-peer (od użytkownika do użytkownika), co umożliwia wysyłanie i odbieranie jej drogą elektroniczną.

Handel Bitcoinami nie różni się bardzo od rynku akcji, a to wszystko dzięki giełdzie kryptowalut, która daje nam całą gamę możliwości inwestycyjnych. Obrót kryptowalutami jest bardzo podobny do typowych transakcji dokonywanych przy pomocy waluty narodowej (EUR, PLN). Elektroniczną walutą możemy płacić za towary i usługi, o ile sprzedawca dopuszcza taką formę płatności. Istnieje też możliwość inwestowania w bitcoiny na giełdach i lokowania ich na dedykowanych funduszach. Można też wymieniać je na inne waluty, oraz wypłacać jako banknoty i monety.

Aktualnie, Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, która zapewnia nam dostęp do ponad 30 najpopularniejszych kryptowalut, w tym między innymi bitcoina. Giełda umożliwia osobom transakcje w EUR, USD, GBP. Binance gwarantuje swoim użytkownikom bezpieczeństwo wykonywanych transakcji, a także możliwość skorzystania z języka polskiego - mimo globalnego zasięgu.

Czy płatności bitcoinem są opodatkowane (lub czy zostaną opodatkowane) w Polsce?

Handel wirtualną walutą jaką jest bitcoin rządzi się swoimi prawami. ,,Kopanie'' kryptowalut, zakup i zarabianie na nich podlega rozliczeniom, powinno się zatem trzymać szczególnie zasad dokumentowania transakcji, aby uniknąć nieprzyjemności. Warto jest też udokumentować wszelakie wydatki poniesione w związku z inwestycją, aby móc skorzystać z prawa odliczeń podatkowych (ale o tym trochę później).

Czy płatności Bitcoin są opodatkowane w 2022?

Przede wszystkim, należy być świadomym, że od 2020 roku obrót kryptowalutami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i należy go rozliczyć jako przychód. Należy o tym pamiętać, gdy chcemy zacząć naszą inwestycję w rynek kryptowalutowy.

Odpowiedź na to pytanie jest jednak nieco dłuższa niż mogło by się wydawać. Cóż, prawo już takie jest.

Komplikacje wynikają z obowiązujących przepisów podatkowych, które mówią nam, że obrót kryptowalutami podlega odpłatnemu świadczeniu usługi elektronicznej, czyli powinien być opodatkowany podatkiem VAT w wysokości 23%. Jednak trzeba zwrócić uwagę na art. 43 ustawy o VAT, który mówi nam o zwolnieniu z podatku od obrotu walutą wirtualną. Jaki z tego wniosek? Mianowicie, każdy kto uzyskuję przychody z obrotu kryptowalut jest zwolniony z podatku VAT, aczkolwiek jedynie w przypadku kiedy transakcja jest dokonywana na terytorium Polski.

W przypadku transakcji poza granicami Polski mogą istnieć dodatkowe obowiązki podatkowe.

Czy płatności BTC zostaną bardziej opodatkowane w przyszłości?

Wielu ciekawi, czy prawo związane z podatkami od płatności Bitcoin się zmieni. W świetle wydarzeń z początku roku 2022 - cóż - jest to bardzo możliwe. Sytuacja zbrojnej agresji rosyjskich oligarchów na Ukrainę jest decydującym momentem w historii Bitcoina, i prawdopodobnie uruchomi regulacje w celu uniknięcia możliwości wykorzystania kryptowalut przez Rosję. W najgorszym wypadku, będzie tylko pretekstem do regulacji kryptowalut.

Te regulacje są jednak raczej związane z weryfikacją tożsamości użytkowników kryptowalut, a niekoniecznie z podatkami. Jednak nie zapominajmy, że regulacje związane z koniecznością weryfikacji tożsamości są czymś pozytywnym. W końcu, Bitcoin nigdy nie pretendował, i nie pretenduje to miana anonimowego sposobu płatności, "poza prawem". Bitcoin jest z założenia publiczny i przejrzysty. Jego wartość i popularność nie jest związana z prywatnością, a z faktem, że nie jest zcentralizowany. Jego ilość nie może być też przez nikogo kontrolowana.

Czy polskie organy podatkowe mogą wiedzieć o naszych rachunkach zagranicznych w kontekście obrotu kryptowalutami?

Odpowiadając na często pojawiające się pytanie ,,Czy polskie organy podatkowe mogą wiedzieć o naszych rachunkach zagranicznych w kontekście obrotu kryptowalutami?'', odpowiedź brzmi tak - mogą wiedzieć - ponieważ godne zaufania i rzetelne giełdy gromadzą dane osobowe zgodnie z przepisami dotyczącymi przeciwdziałaniu tzw. ,,praniu pieniędzy'' (AML) i wymianie informacji podatkowych. Należy też pamiętać, że prędzej czy później przyjedzie nam wypłacić nasze środki, które udało się nam zgromadzić i zapewne będziemy chcieli dokonać wymiany walutowej.

Jak opodatkowane są płatności bitcoin?

Odpowiadając na pytanie jak opodatkowane są płatności bitcoin, należy zaznaczyć, że obrót kryptowalutą nie podlega podatkowi VAT (podatkowi od towarów i usług) w przypadku kiedy transakcja jest dokonywana w Polsce. Kiedy transakcje są międzynarodowe mogą zaistnieć dodatkowe obowiązki podatkowe. Należy pamiętać, że obrót kryptowalutami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i trzeba go rozliczyć jako przychód. Istnieje możliwość skorzystania z prawa odliczeń kosztów poniesionych w celu osiągania przychodów.


W skrócie, należy pamiętać, że wymiany kryptowaluty na pieniądze fiducjarne* jest opodatkowane. To najważniejsza informacja.

*pieniądze fiducjarne - jest to waluta, która nie ma oparcia w dobrach materialnych, jakimi są przykładowo kruszce. Waluta fiducjarna jest środkiem wymiany (płatności), która są powszechnie akceptowalnym, umownym narzędziem do dokonywania transakcji.

Co dokładnie zrobić, aby nie mieć problemów z zusem?


Aby nie mieć, kolokwialnie mówiąc: "problemów z ZUSem", należy rozliczyć przychód z obrotu kryptowalutą za pomocą formularza PIT-38. Deklaracja musi zostać doniesiona do Urzędu Skarbowego w miejscu zamieszkania podatnika, najpóźniej do 30 kwietnia roku kalendarzowego, który następuje po roku, w którym osiągnięto przychód z obrotu.


Przykładowo, jeśli zakupimy 500 bitocoinów w sierpniu 2022 roku i wymienimy je na złotówki, a następnie przelejemy je na nasze konto oszczędnościowe - to w tym przypadku będziemy musieli złożyć roczne zeznanie PIT-38 z dokonanej wymiany najpóźniej do kwietnia 2023 roku. Wysokość podatku PIT z sprzedaży kryptowalut wynosi około 19% podstawy, czyli 19% naszego przychodu wliczając w to odjęcie kosztów uzyskania niego. W przypadku dochodów przekraczających milion złotych, trzeba dopłacić dodatkową solidarnościową opłatę w wysokości 4% od dochodu.

Do kiedy należy zapłacić podatek od kryptowalut?


Podatku od kryptowalut nie trzeba płacić w trakcie roku, szczególnie ze związku z sprzedaży. Kryptowaluty rozlicza się dopiero pod koniec roku w deklaracji rocznej i płaci się wyłącznie roczny podatek od całości rozliczeń. Tłumacząc, np: jeśli uzyskaliśmy dochód w sierpniu wyższy niż w lipcu, to ostatecznie kwoty te zostaną porównane w zeznaniu rocznym. Podatnicy rozliczają się z urzędem skarbowym z tytułu przychodów osiąganych dzięki obrotowi ktyptowalut.

Prawo do dokonywania odliczeń podatkowych a Bitcoin

Można też skorzystać z prawa do dokonywania odliczeń podatkowych, czyli wyjaśniając, osoba zajmująca się sprzedażą kryptowalut ma możliwość zaliczyć do kosztów uzyskanych przychodów wszelkie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Odliczeniu będą polegały jedynie te koszty, które są bezpośrednio związane z nabyciem i sprzedażą kryptowaluty, czyli np:

  • rachunek za prąd,
  • dostęp do internetu,
  • zakup komputera
  • lub też koparki służącej do kopania kryptwaluty.

Jeśli wydaliśmy dużą sumę pieniędzy na zakup waluty wirtualnej i ze sprzedaży nie uzyskaliśmy zysków, należy to zgłosić do Urzędu Skarbowego. W taki sposób możemy pokazać nasze koszty w zeznaniu podatkowym. Można przenieść te koszy na kolejne lata i dokonać odliczeń od podatku na podstawie sprzedaży z ostatnich lat.


Dlatego wszelkie wydatki jakie ponieśliśmy, powinniśmy staranie dokumentować, aby je później odpowiednio przedstawić w Urzędzie Skarbowym.


Wszystko to może się wydawać zawiłe na początku, ale tak naprawdę nie jest to skomplikowany proces, a dowodem tego jest ciągle zwiększająca się liczbą osób na rynku kryptowalutowym.

Płatności bitcoin a podatek - wszystko co musisz wiedzieć


Podsumowując, przede wszystkim, musisz wiedzieć, że:

  • Każdy kto osiąga przychód z obrotu kryptowalutą jest zwolniony z podatku VAT w przypadku transakcji na terenie Polski (transakcje międzynarodowe objęte są kosztami).
  • Obrót kryptowalutami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i musi być rozliczony jako przychód za pomocą formularza PIT-38.
  • Opodatkowane są wymiany na pieniądze fiducjarne, np: USD, EUR, PLN. Wszystkie wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi nie podlegają podatkowi.
  • Przekazanie informacji, ile zapłaciło się za swoje monety (bitcoiny) w zeznaniu podatkowym, umożliwia nam skorzystanie z odliczeń od podatku z tytułu transakcji kryptowalutami w nadchodzących latach. Jeśli nie planujemy sprzedaży swoich monet w najbliższym czasie, warto sprawdzić, czy istnieje koszt, który można odliczyć, aby obniżyć dochód od opodatkowania. Wymagane do tego jasno udokumentowane wydatki. Jeśli trzymamy swoje monety i nie mamy z nich żadnego dochodu, należy to niezwłocznie zgłosić.
  • Jest możliwość odliczenia zagranicznego podatku u źródła kapitałów pieniężnych.



Warto też wspomnieć, że:


Opodatkowaniu nie będą podlegały pośrednictwa w wymianie kryptowalut i prowadzenie rachunków kryptowalutowych.

Podsumowanie - podatki a Bitcoin w 2022


Tak oto prezentuję się sytuacja podatkowa kryptowalut na początku roku 2022. Na gruncie prawa polskiego, nabycie i posiadanie kryptowalut nie podlega opodatkowaniu. Sprawa jedynie wygląda inaczej w przypadku uzyskiwaniu dochodów z obrotu kryptowalutą - o czym już była mowa wyżej.

Trzeba też mieć na uwadze, że sytuacja bitcoina jak i innych kryptowalu może szybko ulegać zmianie, tak zresztą jak sama wartość tej wirtualnej waluty. Wszystko to z uwagi na sytuacje polityczną i gospodarczą na świecie, więc należy uważnie śledzić zmiany na giełdzie kryptowalut. Jednym z takich decydujących wydarzeń jest zbrojna agresja rosyjskich oligarchów na niepodległą Ukrainę.

Zalecamy śledzenie kursów i wyboru takiego celu wykorzystania środków, który będzie najlepszą możliwą opcją. Rynek kryptowalut jest ogromny i niejednokrotnie się okazywało, że zakup najmniej popularnej kryptowauluty dawał ogromne zyski w przyszłości. Oczywiście, mając świadomość, że wiele drobnych kryptowalut powstaje w ramach zasadzki "pump and dump", czyli wypromuj krypto, zachęć do zakupu, a następnie wykorzystaj sytuację aby błyskawicznie się wzbogacić kosztem inwestorów (np. porzucając projekt).


Czy warto zainwestować w walutę wirtualną, biorąc pod uwagę prawo podatkowe?

Inwestując, należy kierować się rzetelną wiedzą, a przede wszystkim - należy zachować dużą ostrożność. Przydatna jest tu też wiedza nt. blockchain, giełd, oraz wiedza na temat prawa podatkowego w kraju, w którym przebywasz.

Nie do pomyślenia jest sytuacja w której inwestujesz w Bitcoin w Polsce nie mając świadomości na temat prawa w Polsce lub filarów na których stoi blockchain. Dlatego właśnie powstała ta strona - aby Ci pomóc.


Rynek kryptowaluty nabrał rozpędu, a dowodem tego jest fakt, iż w 2011 roku, Bitcoin był warty około jednego dolara. Natomiast wartość w 2021 sięgała cenę około 40 tysięcy złoty. Ten nie mały skok zapewne zachęcił wiele osób do spróbowania swoich sił w tej unikalnej branży. Należy jednak pamiętać, że wirtualne waluty mają swoje wady, jakimi są np: brak gwarancji stabilności i wartości kryptowaluty, niepewność wyceny lub atrakcyjność waluty dla przestępców.

Z tym ostatnim można wprawdzie polemizować, jako że bitcoin tak naprawdę jest bardzo publiczny - każda osoba dokonująca z Tobą transakcji, ma dostęp do całej Twojej historii transakcji wraz ze szczegółami. W założeniu Satoshi Nakamoto, BTC nie miał być anonimową krypto dla przestępców, i wcale nią nie jest.

Zwykle bitcoin nie jest w pełni akceptowalnym legalnym środkiem płatniczym na świecie - z wyjątkiem Salwadoru. Od wewnętrznych decyzji danego państwa zależy jak zostanie rozpatrzona sprawa bitcoina. W Polsce zarabianie na bitcoinach jest jednak jak najbardziej legalne.

Jak teoretycznie uniknąć płacenia podatków od Bitcoina?

8 teoretycznych sposobów na uniknięcie podatków od kryptowalut, to:

  • Nigdy nie spienięż zysków poprzez konwersję krypto na złotówki (duh...)
  • Kup krypto w IRA.
  • Przenieś się do Portoryko.
  • Trzymaj swoje krypto przez długi czas - aż prawo się zmieni, lub aż krypto stanie się standardową walutą
  • Zrównoważ zyski z kryptowalut ze stratami.
  • Sprzedawaj aktywa w roku o niskich dochodach.
  • Przekaż BTC na cele charytatywne.