Legalny status płatności Bitcoin

Legalny status płatności Bitcoin. Dowiedz się wszystkiego, aby nie zaskoczyła Cię "bagieta od smutnych panów"!

Legalny status płatności Bitcoin

Komisja Nadzoru Finansowego, ważny polski organ regulacyjny, wydała oficjalne niewiążące oświadczenie, które ma znaczenie dla użytkowników walut cyfrowych. Przeczytaj, jak odniosła się do legalnego statusu płatności w bitcoinach. Okazuje się, że Stanowisko komisji jest bardzo obiecujące i sprzyja rozwojowi transakcji kryptowalutowych.

Co się stało - oświadczenie KNF w sprawie kryptowalut

Polski regulator finansowy KNF w oficjalnym niewiążącym oświadczeniu stwierdził, że zakup i handel kryptowalutami w Polsce jest legalny. Obszernie udokumentowane stanowisko UKNF w sprawie wydawania i obrotu kryptowalutami z dnia 10 grudnia 2020 roku możesz przeczytać na oficjalnej stronie instytucji lub pobrać bezpośrednio tutaj w formacie PDF.

W jakim celu KNF wydał oświadczenie?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego postanowił doprecyzować swoje stanowisko w sprawie handlu kryptowalutami w określonym celu. We wstępie do opracowania czytamy:

UKNF dostrzega brak standaryzacji oraz pewności prawa w podejściu do wykorzystania kryptoaktywów na polskim rynku finansowym. Celem niniejszego Stanowiska jest zmniejszenie niepewności regulacyjnej związanej z klasyfikacją i kwalifikacją prawną kryptoaktywów na potrzeby ich oferowania, sprzedaży, lub organizacji obrotu w przypadku, kiedy prawem właściwym jest prawo polskie

Rzeczywiście, kwestie prawnoregulacyjne związane z obrotem bitcoinem i altcoinami nadal pozostają rozmyte. Z tego względu każda opinia wydana przez rządową instytucję finansową jest bardzo cenna i przyczynia się do wzrostu świadomości użytkowników kryptowalut. Podstawą do stworzenia Stanowiska KNF były obowiązujące przepisy krajowe oraz unijne. W dostępnym publicznie dokumencie czytamy:

Stanowisko zostało przygotowane w oparciu o obowiązujące przepisy prawa polskiego oraz przepisy prawa Unii Europejskiej, jak również raport Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego i opinię Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych

Co oznacza stanowisko KNF w sprawie kryptowalut?

Opublikowane stanowisko KNF w sprawie kryptowalut oznacza, że zakup, posiadanie i sprzedaż bitcoinów oraz altcoinów to w świetle prawa polskiego legalne czynności. Na temat kryptowalut Komisja oświadczyła:

Tokeny płatnicze [czyli kryptowaluty - przypis nasz] służą jako środek wymiany za dobra lub usługi (zewnętrzne w stosunku do ekosystemu tego aktywa cyfrowego) i jako takie mogą pełnić rolę odpowiadającą środkom płatniczym

Oczywiście waluty cyfrowe nadal nie są w Polsce uznane za zalegalizowany środek płatniczy. Nie są emitowane przez NBP, a płatność nimi może być zrealizowana tylko w sytuacji, gdy obie strony się na to zgadzają. Z drugiej strony, pozytywne wypowiedzi KNF świadczą o tym, że być może sytuacja na rynku krypto się zmieni na lepsze.

Stanowisko KNF wobec giełd i kantorów kryptowalut

Zgodnie z opublikowanym Stanowiskiem, w polskim systemie prawnym nie ma przepisów zakazujących prowadzenia działalności jako giełda lub kantor kryptowalut. Takie platformy mogą funkcjonować legalnie. 

Warto jednak mieć na uwadze, że wszystkie podmioty działające jako giełda lub kantor kryptowalut od 13 lipca 2018 r. podlegają przepisom dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zaliczają się do nich praktyki KYC, o których przeczytasz w innym z naszych poradników.

Czy prowadzenie giełdy krypto wymaga zezwolenia?

Działalność polegająca na handlu kryptowalutami może być powiązana z funkcjonowaniem innych podmiotów na rynku finansowym. Z tego względu wymaga stosownych zezwoleń. W Stanowisku UKNF czytamy:

Prowadzenie giełdy umożliwiającej handel Tokenami C [kryptowalutami - przypis nasz], w zależności od sposobu organizacji handlu, najprawdopodobniej wymagało będzie posiadania odpowiedniego zezwolenia. W odniesieniu do działalności Podmiotu C [giełdy lub kantoru - przypis nasz] możliwa jest kwalifikacja jego działalności na podstawie art. 69 ust. 2 pkt 3 UoOIF, tj. czynności maklerskiej nabywania lub zbywania instrumentów finansowych na rachunek własny

Za każdym razem dokładna i jednoznaczna kwalifikacja działalności takiego podmiotu powinna być połączona z analizą dodatkowych okoliczności. Tak czy inaczej, osoby trudniące się handlem bitcoinami lub altcoinami mogą spać spokojnie - na pewno nie łamią prawa.

Komentarze do Stanowiska UKNF

Komentując oświadczenie, współpracownicy kancelarii Hogan Lovells, Beata Balas-Noszczyk i Senior Associate Karol Ruszkowski powiedzieli:

„Chociaż oświadczenie KNF w sprawie obrotu kryptowalutami jest ogólne i niewiążące dla uczestników rynku, daje nadzieję na pozytywne podejście regulatora do tego nowego obszary biznesowego"
„Oświadczenie KNF należy również uznać za ważny wkład w dyskusję na temat statusu prawnego i dopuszczalności kryptowalut w Polsce. Można się spodziewać, że potwierdzenie przez regulatora legalności obrotu kryptowalutami w Polsce może zakończyć ożywione spekulacje”

Oryginalne wypowiedzi w języku angielskim możesz przeczytać na stronie Hogan Lovells.

Legalny status kryptowalut - podsumowanie

Ze Stanowiska UKNF w sprawie kryptowalut możemy wyciągnąć bardzo istotne wnioski:

  • Handel kryptowalutami w Polsce jest legalny
  • Podmioty obracające krypto jako giełdy i kantory potrzebują stosownych zezwoleń KNF
  • Polskie organy finansowe są pozytywnie ustosunkowane do nowych możliwości, jakie otwierają się przed walutami cyfrowymi