Płatność Bitcoin - co to jest?

Odkryj płatności Bitcoin - nowoczesne, bezpieczne i anonimowe transakcje w sieci P2P.

Płatność Bitcoin - co to jest?

Co to jest płatność Bitcoin?

Płatność w bitcoinach to przelew wykonany pomiędzy dwoma portfelami cyfrowymi - z prywatnego na publiczny. W ten sposób użytkownicy sieci P2P mogą przekazywać sobie „prawa własności” do kryptowaluty. Sama waluta cyfrowa zawsze pozostaje w sieci blockchain, ale na portfelach zapisuje się klucze, które dają do niej dostęp.

Portfel kryptowalut to aplikacja, w której przechowujesz klucze prywatne. Kryptowaluty nie opuszczają swoich sieci - o ich posiadaniu decyduje dostęp do hasła. Klucz prywatny to długi, losowy ciąg cyfr i znaków, potrzebny do wykonania płatności. Nigdy nie udostępniaj go osobom trzecim

Płatności w krypto są względnie anonimowe i bezwzględnie bezpieczne. Możesz w ten sposób dokonywać transakcji w tysiącach firm oraz między milionami prywatnych użytkowników sieci. W Polsce kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a liczba punktów, które je akceptują, sięga kilkuset.

Początki kryptowalut

Pierwsze kryptowaluty powstały już w 2008 roku, jednak sama koncepcja sięga lat 90 ubiegłego wieku. To właśnie wtedy w głowie programistów i kryptografów powstał pomysł płatności elektronicznych, które można realizować bez pośredników i w bezpieczny sposób.

Do początkowych projektów krypto można zaliczyć między innymi Bit Gold, a także Hashcash. Przełomem był Bitcoin - waluta stworzona przez Satoshi Nakamoto. Swoją interpretację wykorzystania sieci blockchain opisał w pracy z 2009 roku. Oryginał w języku angielskim pobierzesz tutaj.

Pierwsza płatność Bitcoinem

Rok 2009 był wyjątkowy pod wieloma względami. Właśnie wtedy zrealizowano pierwszy "wykop" krypto i przeprowadzono pierwszą transakcję w BTC. Początek płatnościom w bitcoinach dała transakcja z 22 maja 2010. Data ta do dziś znana jest jako Bitcoin Pizza Day. Laszlo Hanyecz z Florydy zgodził się wtedy zapłacić 10.000 BTC za 2 pizze, dostarczone przez lokal Papa John's. Event został zorganizowany za pośrednictwem forum bitcointalk. Wydarzenia te miały miejsce zaledwie rok po pierwszych zapisach na giełdzie kryptowalut.

Na jaką kwotę i jaki cel zrealizowana została pierwsza płatność Bitcoin?

W maju 2010 płatność na 10.000 BTC miała wartość 40 USD. To całkiem sporo, jak na jedną kolację. Oczywiście od tamtego czasu bitcoiny stały się znacznie cenniejsze. Jeśli dziś miałbyś na swoim cyfrowym portfelu dostęp do 10.000 BTC, byłbyś jednym z najbogatszych ludzi na ziemi. I pomyśleć, że ktoś kupił za te pieniądze… dwie pizze!

Dwie pizze kupione w 2010 za 10000 bitcoinów

Płatność Bitcoinem - o czym należy pamiętać?

Chociaż płatności bitcoinami są względnie anonimowe, należy pamiętać o zobowiązaniach względem polskiego prawa. Sam zakup kryptowalut nie podlega opodatkowaniu, ale uzyskiwanie dochodu z obrotu bitcoinem, powoduje powstanie należności wobec fiskusa. Możesz ją rozliczyć, wypełniając po zakończeniu roku podatkowego deklarację PIT-28.

Polskie instytucje finansowe i regulatory, w tym KNF, wiele razy pozytywnie wypowiadały się o kryptowalutach. Priorytetem jest zapewnienie wszystkim użytkownikom nieprzerwanego dostępu do bezpiecznych płatności. Gwarantem tego jest decentralizacja sieci bitcoin. 

Płatność Bitcoin Revolut

Wielu użytkowników rozpoczyna swoją przygodę z kryptowalutami w aplikacji Revolut. Firma daje możliwość zakupu ponad 30 różnych walut cyfrowych. Niestety, tkwi w tym mały haczyk. Zakupione przez Revolut krypto nie mogą być wysłane na żaden portfel zewnętrzny. Możesz je przesłać jedynie innemu użytkownikowi aplikacji, jeśli wyrazi na to zgodę.

Revolut oferuje zakup krypto, ale tylko wewnątrz swojej platformy

Przygotowaliśmy obszerny poradnik, z którego dowiesz się, jak kupować i sprzedawać krypto przez Revolut. Poznasz też alternatywne sposoby na zakup bitcoina, tak żeby móc płacić nim za codzienne zakupy.

Przyszłość płatności kryptowalutowych

Chociaż transakcje w kryptowalutach dla wielu nadal pozostają zagadką, szybko rośnie świadomość społeczeństwa. Liczne zalety, na przykład bezpieczeństwo, duża anonimowość i wygoda sprawiają, że wielu kupujących i sprzedających szuka płatności w bitcoinach. Spróbuj i zobacz, jakie to proste!